INSTANT RJEŠENJE

Prozori su zatvoreni i neugodni miris plijesni se širi stanom? Evo kako ga ukloniti u najkraćem roku

Prvo se riješite plijesni, a zatim i neugodnog mirisa

 ANDRIY POPOV/PANTHERMEDIA/PROFIMEDIA

Dolaskom hladnijih dana prozori su sve češće čvrsto zatvoreni, a svježi zrak sve rjeđe ulazi u naše domove. Prozračivanje doma trebalo bi biti visoko na ljestvici prioriteta, ali hladnoća nas često natjera da promijenimo planove i (ipak) zatvorimo prozore.

A kad su prozori zatvoreni i svjež zrak ne struji prostorijama, u prostoru se stvaraju pogodni uvjeti za stvaranje plijesni. Vlažni, topli zrak idealan je za pojavu ovih mikroskopskih gljivica, koje mogu ozbiljno ugroziti vaše i zdravlje vaše obitelji. Osim što ružno izgleda na zidovima, zbog plijesni i zrak u prostoriji poprima neugodan miris, kojeg se teško riješiti.

image

Dnevna svjetlost prirodni je neprijatelj plijesni

LEV DOLGACHOV/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

Taj neugodan miris nastaje kao nusproizvod rasta i metabolizma plijesni. Kad se spore plijesni rašire po kućanstvu i pronađu odgovarajuće mjesto za rast i razvoj, počinju razgrađivati organsku tvar na kojoj se nalaze, bio to zid, drvena obloga ili tkanina. Neugodan miris je rezultat tog procesa, a vlažan zrak samo mu pomaže da dobije na snazi.

Nakon što se riješite plijesni, ostaje vam još samo da se riješite i neugodnog mirisa u stanu ili kući. Naravno, neugodan bi miris vremenom trebao nestati, ali sigurno želite da se to dogodi u što kraćem roku. Evo nekoliko načina na koji ćete to postići brzo i lako...

Razgrnite zastore

Iako se čini očito, prvo biste trebali u prostor pustiti svježi zrak - i što više dnevnog svjetla. Plijesan najbolje raste u vlažnom i mračnom okruženju, a svjež zrak i prirodna svjetlost su joj neprijatelji. Svjetlost će ubiti određen broj bakterija i klica, čime će se smanjiti i neugodan miris.

image

Odvlaživač zraka podići će kvalitetu zraka u prostoriji

MARIIA BOIKO/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

Koristite odvlaživač zraka

Ako ne postoji efikasniji način, kvalitetu zraka u prostoriji možete popraviti i odvlaživačem zraka. Ovi aparati usisavaju zrak, pa ga pročišćenog vraćaju u prostoriju, čime nestaju uvjeti za rast plijesni. Moguće ih je nabaviti u svim većim trgovačkim centrima, s početnom cijenom od stotinjak eura.

Posegnite za kućnim uradcima

Ako ne želite trošiti na industrijske pripravke, protiv mirisa plijesni možete se boriti i ‘sam svoj majstor‘ rješenjima. Ocat i soda bikarbona stari su vam znanci, a pomoći će vam i u ovom slučaju. Dovoljno je ostaviti sodu bikarbonu u posudu i ostaviti je u prostoriji. Isto možete napraviti i s octom.

image

U borbi protiv neugodnog mirisa pomoći će vam i pijesak za mačke

GRZEGORZ PETRYKOWSKI/ALAMY/ALAMY/PROFIMEDIA

Pomažu i kućni ljubimci

Poznata je moć pijeska kad je upijanje vlage u pitanju. Baš kao što će zimi otvorena posuda s pijeskom ispod prednjeg sjedala pomoći da vas unutarnja stakla automobila ujutro ne dočekaju orošena, isto tako će vam pomoći i pri uklanjanju neugodnog mirisa plijesni. Kupite pijesak za mačke i uspite ga u otvorenu posudu te ostavite u prostoriji u kojoj se širi neugodan miris. Pijesak će upiti i dio vlage, stoga ga treba redovito mijenjati.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
02. siječanj 2025 08:46