![36137423](https://static.jutarnji.hr/images/slike/2025/01/29/k_36137423_640.jpg)
Dok se u teretanama i studijima za grupna vježbanja sprave, oprema i dodaci redovito čiste i dezinficiraju kod kuće, ova aktivnost rjeđe se nađe na popisu obaveza, a posebno nakon odrađene vježbe. Kako je među najpopularnijim kućnim vježbama joga, prostirke su među najprodavanijim malim fitness dodacima u siječnju kad novogodišnje odluke o vježbanju započinju s realizacijom.
Iako je ova tjelovježba jedan od najboljih izbora za oznojiti se, prostirke za jogu među najvećim su "sakupljačima" prljavštine i klica u kućanstvima u kojima se koriste. Srećom, prilično je jednostavan zadatak održavati ih čistima, osobito ako se to radi redovito. Čak i ako ste njezino održavanje smetnuli s uma duže vrijeme, s obzirom na materijal od kojeg se izrađuje, nekoliko trikova pomoći će da prostirka za jogu zablista kao da je nova.
Velika je vjerojatnost da nemate pri ruci, a ni u kući općenito, specijalizirano sredstvo za čišćenje fitness prostirki, ali to nikako nemojte iskoristiti kao ispriku jer će obično sredstvo za ručno pranje posuđa biti sasvim dovoljno. Osim njega,t rebat će vam još i topla voda, bočica s raspršivačem i krpa za čišćenje od mikrovlakana. Kad ste pribavili sve što je potrebno, slijedite ove upute.
1. U bočici s raspršivačem pomiješajte nekoliko kapi sredstva za pranje posuđa i dvije šalice tople vode.
2. Lagano poprskajte otopinu na prostirku i obrišite ju čistom, mekom i suhom krpom od mikrovlakana.
3. Umočite drugu, čistu krpu od mikrovlakana u čistu vodu i dobro je ocijedite. Zatim tom vlažnom krpom obrišite prostorku kako biste uklonili ostatke sredstva za posuđe iz prethodnog koraka.
4. Okrenite prostirku na drugu stranu i ponovite oba postupka.
5. Ravno je položite ili objesite preko čvrste šipke sušila za rublje da se potpuno osuši prije nego što je smotate i spremite.
Postoji još jedan, temeljitiji način za čišćenje prostirke koji ćete morati primjeniti ako vam se učini da prvi nije urodio plodom, odnosno da je dio nečistoća ipak pretvrdokoran. Za ovaj oblik pranja prostirke trebat će ju uroniti u kadu naopunjenu toplom vodom, u koju ćete dodati malo deterdženta za pranje posuđa, ali i nekoliko kapi alkoholnog octa i pustiti vašu prostirku da se dobro natopi.
Nakon nekoliko minuta ispraznite kadu i prostirku dobro isperite tušem, dok ne krene posve čista voda. Otresite zatim što je više moguće viška vode s prostirke i stavite ju na sušilo. Važno je znati i da, iako bi za sunčanih dana to bilo brže, prostirke za vježbanje ne biste smjeli sušiti na suncu. osim što će na taj način izblijediti, mogle bi se i stvrdnuti te postati neuporabljive.
Učestalost čišćenja prostirke ovisi o tome koliko ju često koristite i kakav je intenzitet vaših vježbi, no ako je stalno u pogonu, njezin neobičan miris i vidljive mrlje jasno će vam signalizirati kad je vrijeme za pranje. Stručnjaci za vježbanje upozoravaju i da to ne treba činiti prečesto kako materijal ne bi izgubio svoja svojstva.
Što se tiče proizvoda za čišćenje koje trebate izbjegavati za čišćenje prostirke za jogu ne biste trebali koristiti sredstva za čišćenje koja sadrže izbjeljivač ili druga jaka otapala. Takvi proizvodi mogu ih puno brže istrošiti, ali i ostaviti jak miris na samom materijalu kojeg je onda teško ukloniti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....