JESTE LI ZNALI?

Održavanje i pranje drvenih podova nije jednostavno. Vjerojatno to radite potpuno krivo

 LTURAY/GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO

Iako su kvalitetni drveni podovi poprilična investicija, to je svakako opcija koju je vrijedno dobro razmotriti. Podaci govore da se s vremenom pokaže isplativost takvog ulaganja zbog same kvalitete drva i njegove dugotrajnosti. Svi vi koji u svojim domovima imate ovaj popularni pod vjerojatno ste se bar jednom zapitali koji je najbolji način čišćenja i održavanja sjaja te prirodne ljepote (i vrijednosti)?

Nije vrsta drva - hrast, javor, orah, bambus ili nešto egzotičnije - ta koja određuje kako se podovi moraju očistiti, već završna obrada, piše Apartment Therapy. Površinske obrade, razni premazi koji se obično nanose na drvene podove nakon ugradnje kako bi ih zaštitili i učinili trajnijima i otpornijima na vodu stvaraju zaštitnu barijeru. Postoji nekoliko završnih obrada na bazi vode, ulja ili kiselina.

Bez obzira koju vrstu drvenih podova imate, nemojte koristiti proizvode namijenjene čišćenju pločica. Ovakva sredstva se ne preporučuju za čišćenje drvenih podova, jer će drvo postati sklisko i brzo se zamutiti. Još jedna stvar koji ne biste trebali raditi je obilno vlažno brisanje drvenih podova, jer voda koja ostane na površini može oštetiti završnu obradu, drvo i ostaviti mrlje.

KAKO ISPRAVNO OČISTITI DRVENI POD?

Čišćenje podova od drva započinje usisavanjem ili brisanjem. Svakodnevno usisavajte drvene podove ili barem jednom tjedno usisavačem opremljenim nastavkom za drvene podove. Redovito usisavanje pomaže u uklanjanju čestica prašine i nečistoća koje igraju vodeću ulogu u grebanju i otupljivanju površine poda.

Ako želite prirodno očistiti podove od drva, brisanje treba obaviti jednostavnom otopinom pH neutralnog sapuna i vode; ili jedna kap blagog sredstva za čišćenje u kanti vode; ili proizvodi koji imaju posebne formule za drvene podove.

Uvriježeno je mišljenje da se drveni podovi najbolje čiste otopinom od octa i vode, ali istraživanja su pokazala da ta otopina zapravo oštećuje podove i nije toliko učinkovita kao neutralni sapun. Za početak brisanja namočite krpu u pripremljenoj otopini, potpuno iscijedite vodu i brišite u smjeru postavljanja drva, po potrebi ponovite. Kako se voda u kanti zaprlja, izlijte i napunite novu.

Obavezno izbjegavajte krpe koje prekomjerno zadržavaju vodu. Ako vaši podovi iza čišćenja ostaju mokri, svakako ih onda prebrišite suhom krpom.

Istrošeni i stari podovi, poput onih u starijim i povijesnim kućama, kao i podovi na kojima se zaštitna obrada istrošila, nikada ne smiju biti tretirani vodom ili tekućim sredstvima za čišćenje koja mogu prodrijeti, zamrljati ili iskriviti drvo. Umjesto toga, prema riječima stručnjaka, kao primarna crta obrane treba biti čišćenje metlom s mekanim čekinjama i usisavanje. Staromodni podovi nisu uobičajeni u većini domova. Međutim, ako ste ponosni vlasnik ovog starinskog poda, redovita njega trebala bi uključivati često čišćenje i usisavanje. Izbjegavajte sredstva za čišćenje s vodom.

Podove od obojenog drveta usisavajte ili brišite prašinu. Izbjegavajte ogrebotine ili oštećivanje obojene površine koristeći abrazivna sredstva za čišćenje i odlučite se za jednostavnu otopinu sapuna i vode za vlažno brisanje. Stručnjaci predlažu da se površina odmah osuši suhom krpom kako bi se izbjegle pruge i nepotrebna vlaga.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
25. prosinac 2024 06:11