Kuhinjski ormarići uglavnom se najviše ističu u svojoj završnoj obradi. Bez obzira kupujete li ormare po prvi put ili ste sezonski preuređivač kuhinje, vjerojatno vam nije trebalo dugo da shvatite da su obojani i oni u prirodnom obliku potpuno različite stvari. Niste sigurni koji su vam draži? Evo i prednosti i mana kod obje završene obrade.
Bojani ormarići
PREDNOSTI
Boja nudi čistu estetiku
Ne vode sve ceste do apsolutno svježeg dizajna kuhinje, ali ormarići u hrabrim bojama su svakako na tom putu. Primjerice, klasična potpuno bijela kuhinja ne bi bila ono što jest bez blistavih bijelih ormarića. Međutim, sve boje od bijele i bež do sive i plave - donose gladak, čist završetak u prostor. Boja je savršena za vlasnike kuća koji nisu ljubitelji detalja koji su uobičajeni za ormariće od drva u prirodnom obliku i umjesto toga preferiraju glatku, besprijekornu završnu obradu.
Boja vam omogućuje šarenilo u prostoru
Ako izabirete bojane kuhinjske ormariće onda se ne morate brinuti kako ćete druge detalje prilagoditi tome jer ona boja za koju se odlučite to ćete i dobiti. Besprijekorno i čisto, bez linija ili čvorova kao što je slučaj kod prirodnog izgleda drva. Odabir obojenih ormarića pruža vam mogućnost da oživiti prostor s bojom koju poželite.
Boja prekriva materijal
Kuhinjski ormarići u boji vrlo dobro skrivaju koji se materijal nalazi u pozadini. Bez obzira radi li se o sivoj, bijeloj ili bež boji, gotovo je nemoguće utvrditi razliku između nekog drugog materijala i pravog drva kada su ormarići obojeni.
MANE
Boja skriva prirodne značajke drva
Boja je gušća od laka pa ju drvo drugačije i upija. Ako želite da se vide godovi ili linije vjerojatno ne biste trebali onda odabrati bojane ormariće. Iako ćete i dalje vidjeti godove na ormarićima napravljenima od hrastova drva, oni će uglavnom biti skriveni na bilo kojem drugom drvu. Neki vlasnici mogu vidjeti ovu karakteristiku kao pozitivnu (na primjer oni koji žele čiste i suvremene ormariće). Ali za one koji vole prirodnu ljepotu drva, ovo će biti negativna značajka.
Boja obično košta više
Obojeni ormarići nisu baš povoljni. Možete imati sreće pa naići na takve, ali ako ih uspoređujete s ormarićima u prirodnom obliku drva, vidjet ćete da ovi prvi obično imaju veće cijene. Koliko veće pitate se? Odgovor u konačnici ovisi o tome tko izrađuje ormare i gdje ih kupujete, ali obično koštaju oko 10% do 15% više. To su tisuće dodatnih kuna koje plaćate, ovisno o veličini vaše kuhinje.
Boju je teže popraviti
Ovo će možda pokrenuti malo rasprave među dizajnerima i vlasnicima kuća. Popravci bojanih ormarića mogu biti malo nezgodni. Kao prvo, možda nećete uvijek znati točnu boju svog ormarića. Proizvođači također mogu nanositi boje prskanjem, metodom koja daje glađi konačni izgled, ali je teško kasnije ponoviti taj postupak ako nemate pravi alat. Stoga je bolje odabrati ormariće bojane kistovima kako biste ih lakše popravili ako dođe do nezgode.
Lakirani ormarići prirodnog izgleda
PREDNOSTI
Ormarići imaju više detalja
Nanošenje samo laka na drvo postiže dobru ravnotežu između prirodne boje i teksture. Ovo je definitivan plus za mnoge vlasnike kuća. Za razliku od boje, lak ne krade pozornost prirodnom karakteru vašeg drveta. Budući da je tanji od boje, prodire u površinu, što može poboljšati prirodnu ljepotu vašeg drveta. Definitivno ćete se moći diviti prepoznatljivim značajkama drva.
Lak je lakše popraviti
Lakše je pronaći odgovarajući lak za popravljanje oštećenja, a čak i ako ne postoji točno podudaranje, vjerojatno postoji onaj koji jako podsjeća na vaš.
Prirodni izgled obično manje košta
Trošak u konačnici ovisi o nekoliko čimbenika, poput veličine kuhinje, konstrukcije ormarića, proizvođača i tako dalje. Ali samo lakirani ormarići obično snižavaju troškove, što je velika korist ako ne želite potrošiti bogatstvo na kuhinjske ormariće. Općenito košta manje od boje, iako će prilagođene opcije biti skuplje.
MANE
Vidljivi su svi detalji i „nedostatci”
Neki kažu nedostatci; drugi kažu karakter. Opet, neki vlasnici to vide samo kao dobru stvar. S druge strane, mnogi ne žele vidjeti nesavršenosti drveta, poput neravnomjerne raspodjele godova i nedosljednosti boja.
Prirodna boja drva je osjetljiva na mrlje
Svjetlija boja drva dobro se nosi s prašinom, ali ne toliko dobro s mrljama, dok se tamnije drvo dosta loše nosi s prašinom koja je i u najmanjim oblicima vidljiva na njemu što zahtjeva učestalije čišćenje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....