Ekstremno visoke temperature zraka, neizdržive sparine i užareni asfalt naizgled preplavljen fatamorganom, sve nas potiču da si postavimo isto pitanje - kad će više godišnji? Oni koji žive u blizini mora pravi su sretnici jer osvježenje mogu pronaći u svakodnevnim odlascima na plažu, dok oni s kopna utjehu traže u hladovini, toplom povjetarcu, ledenom piću i povremenim posjetom obližnjeg bazena, sve dok napokon ne dočekaju odlazak na more.
Većina lagano sanjari o odlasku na destinaciju s modrim dubinama u koje možemo zaroniti svaki put kad nas toplinski val zapljusne svojom neizdrživom vrelinom. Počinjemo maštati i o velikim palmama ispod kojih lijeno leži veliki hlad i spremno čeka da prostremo ležaljku te ostatak dana ne mičemo iz njega, dok nam istovremeno ugodni povjetarac mrsi slanu kosu i rashlađuje znojno tijelo poslije sunčanja. Zvuči čarobno, zar ne?
No, znate li da idilične scene možete kreirati već u vlastitom vrtu ili na obližnjoj lokaciji, čak i kad je plaža daleko?
Dobro ste pročitali! Dašak morskog ugođaja kakav se uglavnom doživi na godišnjem, može se jednostavno implementirati kod kuće, i to pomoću samo nekoliko genijalnih trikova kojima ćemo se posvetiti u nastavku teksta!
Atrakcija za cijelu obitelj
Kad je vrućina nepodnošljiva, najbolje prija uranjanje u more. No, kad ono nije nadohvat ruke, odlično posluži i montažni ili vrtni bazen na napuhavanje koji će savršeno upotpuniti dvorište, a pritom koristiti čitavoj obitelji kao osvježenje kad sunce jako grije.
Štoviše, male ili velike privatne bazene sve češće možemo vidjeti na balkonima stanova i dvorištima kuća jer nekolicini odgovara ideja da nesmetano, daleko od pogleda drugih kupača, umaču noge, lebde na svojim napuhanim atraktivnim plutalicama i jednostavno uživaju u slobodnim trenutcima.
No, kako znati koji odabrati?
Ovalni s čeličnim okvirima, s rubom na napuhavanje, pravokutni ili bazen s ugrađenim grijanjem. Izbora je pregršt, a biste odabrali onaj pravi prvo odgovorite na nekoliko ključnih pitanja – s koliko prostora raspolažete, kakvu vrstu montaže želite (jednostavnu ili složenu), s kolikim budžetom raspolažete i za koju svrhu uzimate bazen (opuštanje ili rekreativno plivanje). Upravo iz tih razloga se preporučuje da prije kupnje izdvojite malo vremena i izmjerite veličinu travnjaka ili balkona tako da dobijete osjećaj koliko prostora imate na raspolaganju.
Nakon toga je poželjno provjeriti oblike i dimenzije nadzemnih bazena te njihove funkcije; okrugli s rubom na napuhavanje se jednostavno montiraju, najpovoljniji su te rade s pumpom ili bez nje, a najviše se koriste za opuštanje. Oni s metalnom konstrukcijom imaju čvrst okvir, dolaze s uređajem za filtiranje, namijenjeni su i za relaksaciju i za plivanje, no cijena im je veća. Jednom kada odgovorite na sve nedoumice, znat ćete koji odabrati!
Nakon odabira, slijedi instaliranje samog bazena. Uzmite u obzir da površina na koju se postavi utječe na njegov vijek trajanja jer ga raslinje i stjenoviti travnjak mogu s vremenom uništiti. Stoga je poželjno da na zeleni tepih postavite specifičnu podlogu za bazene ili stiropor koji će zaštiti dno od oštećenja, a pritom spriječiti da ugazite u blato nakon kupanja.
Kad se postavi na slobodno mjesto u dvorištu ili balkonu, poželjno dalje od posađenog vrta i voćke koji ga mogu dodatno uprljati, ovaj dvorišni rekvizit zapravo ne zahtijeva puno održavanja. Najčešće dolazi u kompletu s filterom i pokrivačem koji osiguravaju da voda ostane čista i svježa, a neki čak koriste i automatske čistače da bi pojednostavili njegovo održavanje.
Bazen je ljeti dobro održavati svaki vikend (svakih 7-10 dana) i to setom za čišćenje koji se može pronaći u Pevexu, kako lišće i ostale nečistoće ne bi naštetili kupačima ili filter pumpi. Set sadrži četkicu za uklanjanje nakupljene nečistoće, skimer za sakupljanje lišća i insekata na površini vode te usisavač s vrećom za smeće. Osim toga, treba kontrolirati pH vrijednost koja je bitan pokazatelj kvalitete vode u bazenu, optimalna vrijednost je između 7,2 – 7,6 pH, te količinu klora u vodi. Sve se može provjeriti test trakama za kontrolu vode dostupne također u Pevexu, kako bi izbjegle mrlje po bazenu, iritacije na koži i peckanje očiju. Kad je spreman za korištenje, privatni spa nije ograničen samo na najmlađe jer će i odrasli vrlo rado dočekati priliku da nakon napornog dana zaplivaju u osvježavajućoj vodi.
Kutak za uživanje
Nakon kupanja, slijedi sušenje i upijanje vitamina D, baš u maniri pravog turista koji je dočekao svoj godišnji odmor. Zato je izvrsno ako pokraj bazena kreirate mini oazu za opuštanje od sjedećeg namještaja koji može izdržati vanjske uvjete i kapljice vode iz bazena. Naprotiv, sigurno ne želite voditi brigu o tome hoće li se vrtni elementi uništiti ako ga nekoliko puta poprskate prilikom skakanja u bazen ili ako ga klinci malo osvježe vodenim pištoljem. U tom su slučaju dobrodošli vodootporni materijali koji će izdržati navedene scenarije; metal, plastika te eukaliptusovo drvo premazano nepropusnim prirodnim uljem.
Preporučljivo je i da uz sjedeće elemente postavite i suncobran, baš kao na plaži, koji će zaokružiti cijelu vrtnu priču, a pomoći će da se voda u bazenu ne pregrije i poslužiti u korist zaštite od snažnog UV zračenja. Dodatan morski ugođaj pojačat ćete ako između dva drveta u dvorištu ili obližnjem parku postavite platnenu viseću ležaljku stvorenu za relaksaciju, sanjarenje, čitanje knjiga, punjenje baterija za novi dan i ispijanje omiljenog ljetnog koktela.
Za potpuni tropski užitak donosimo vam jednostavan recept za mnogima omiljeno ljetno piće koje će poboljšati osjećaj zadovoljstva.
Gin tonic s okusom tropskog ananasa
Sastojci
60 ml gina
60 ml soka od ananasa
250 ml tonika
pola limete
kriška limete i nasjeckani komadići ananasa za ukras
Priprema
Čašu za koktel napunite ledom. Dodajte gin i sok od ananasa, a zatim ulijte tonik. Iscijedite pola limete, promiješajte pa stijenke čaše ukrasite kriškom limete, komadićima svježeg ananasa i začinima po želji.
Osvježenje u rijeci
Bez obzira imali bazen ili ne, nije naodmet ako se povremeno zaputite do obližnje rijeke i jezera kako biste se dodatno rashladili, posebno ako uskoro ne planirate otputovati na more. Prilika je to i za jednodnevni izlet s obitelji gdje ćete se dobro zabaviti, opustiti, zbližiti, ali i zaboraviti na brige koje nosi svakodnevica.
Baš kao na plažu, i ondje možete ponijeti razne rekvizite za rekreaciju pomoću kojih će zabava biti zagarantirana. Posljednjih godina posebno je popularan Stand Up Paddling (SUP), odnosno stajaće veslanje na dasci, a mnogi ga prakticiraju upravo na lokacijama na kojima nema dovoljno vjetra za klasično surfanje. Radi se o jednostavnom sportu za koji nije potrebno nikakvo ranije iskustvo, kao ni posebna fizička forma da bi se prakticiralo. Jedini uvjet je znanje plivanja, no ako se osigurate puhanim plutalicama i šlaufima, ni ono ne bi trebalo biti kriterij za bezbrižno veslanje na dasci. Nećete pogriješiti ako povedete i svog krznenog ljubimca jer i psi vole sup. Štoviše, društvene mreže su postale prava mala riznica videa i fotografija na kojima čovjekov najbolji prijatelj vješto svladava valove. Jednako tako i vaš ljubimac može postati viralna atrakcija! Stoga, uzmite kameru u ruke, snimite najzabavnije trenutke i kreirajte najljepše uspomene.
Za malo manje rekreativce koji nisu ljubitelji veslanja, sup može poslužiti i za meditaciju jer plutanje na vodi i njeno promatranje imaju dokazano umirujuće učinke na čovjeka.
Zato se osigurajte opremom koju biste inače ponijeli na more; sup daskom, veslima, pumpom za napuhavanje i drugim praktičnim rekvizitima zbog kojih će druženje pokraj rijeke ili jezera biti još zabavnije.
Sponzorirani sadržaj nastao u suradnji s Pevexom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....