Kriteriji za kupnju stanova oduvijek su bili zahtjevni. Lokacija, orijentacija, pogled, uređenost zgrade, dizalo, garaža ili osigurano parkirno mjesto, blizina javnog gradskog prijevoza, blizina bitnih obiteljskih sadržaja poput vrtića, škola i parkova, blizina trgovina... Važan je i tlocrtni raspored stana, veća dnevna zona, što više odvojenih spavaćih soba, kupaonica, zasebni toalet, prema potrebi i mogućnostima ostava, prostor za pranje i sušenje rublja, radna soba... I, ako je moguće, novogradnja. No, kako je ponuda novogradnje već godinama nedovoljna, mnogi su se odlučivali za kupnju starog stana na željenoj lokaciji, koji treba adaptirati. Tako su mogli ispuniti gotovo sve svoje zahtjeve, a stari stan nefunkcionalnog rasporeda pretvoriti u novi stambeni prostor dobrog tlocrta, s puno svjetla, novim instalacijama, podnim oblogama, stolarijom, sanitarijama... I sve to u relativno kratkom roku, od otprilike tri mjeseca. A, što je još važnije, povoljnije nego da su kupili novogradnju.
AMBIJENT I POTENCIJAL
Takve su situacije u Zagrebu do prije godinu, dvije bile posve uobičajene, a stanovi za adaptaciju bili su vruća roba. Danas se situacija na tržištu nekretnina drastično promijenila. Prvenstveno zbog potresa, ali i zbog majstora, govori nam jedna arhitektica, koja je željela ostati anonimna.
- Ljudi su se prije rado odlučivali za kupnju starog stana, zaljubljujući se u njegovu lokaciju, ambijent i potencijal. Nisu se bojali adaptacija uz stručno vodstvo arhitekata i pametnog izvođača, a svi su radovi bili gotovi u roku od tri mjeseca. Danas je to nemoguća misija. Nema radne snage, tako da i izvođači muku muče s limarima, knauferima, keramičarima.... Usto dobri, kvalitetni majstori danas mogu birati što će raditi i oni sami počeli su izbjegavati poslove u centru i stare stanove općenito zbog nepristupačnosti lokacije, opsega posla...
Trenutačno završavam jednu adaptaciju koja je počela još u studenome 2019. godine. U početku je išlo brzo, ali se nakon potresa sve raspalo. Majstore jednostavno ne možeš uloviti. I cijene radova znatno su više - kaže i dodaje kako investitori iz Zagreba, pod traumom potresa, razmišljaju jedino o stanovima u zgradama koje su građene u 80-im godinama.
Potvrđuju nam to Branka Franičević iz agencije Avenue nekretnine i Martina Mataić Škugor iz agencije Opereta, koje podsjećaju da su standardi gradnje pooštreni nakon potresa u Skopju 1963. godine. Naravno, traže se novije i nove zgrade, no u nedostatku ponude kupci itekako razmišljaju i o starijim stanovima jer, bez obzira na poteškoće s majstorima i rast cijena, još uvijek postoji prostor za kalkulaciju u korist kupnje nekretnine u kojoj adaptacija nužna.
LISTE ČEKANJA
- Zgrade građene prije 80-ih, koje su bile itekako poželjne, danas su većim dijelom neatraktivne, a primjećujemo da potencijalnim kupcima nisu poželjne ni zgrade građene u tzv. ratnim godinama, od 90-ih do početka 2000-ih. No, ako je zgrada zdrava, ako oglašena cijena nije nerealno postavljena i ako se pronađu dobri majstori, kupci će se odlučiti na adaptaciju. Računica je jasna: kada se zbroji cijena stana, porez, agencijska provizija i cijena adaptacije, završni obračun mora biti povoljniji od novogradnje. Ako je zgrada iz 80-ih, iz doba Univerzijde kako volim reći, ako nije teško oštećena u potresu, ako je pristupačan kat, budući da su to većinom zgrade bez dizala, i ako je u tramvajskoj zoni, nemamo problema s prodajom takvih stanova. Iako je puno manje zainteresiranih kupaca. Proteklih smo godina imali liste čekanja, a danas je tek za određene stanove, na dobrim lokacijama i u dobrim zgradama, pa čak i u neboderima, povećan interes - ističe B. Franičević, dok M. Mataić Škugor kaže kako u Opereti bilježe jednak interes potencijalnih kupaca, pa čak i povećanu ponudu.
Povećana je i pažnja klijenta na godinu izgrađenosti zgrade, iznos pričuve, održavanje i stanje zgrade te oznaku zgrade u potresu, koja se može doznati upisivanjem adrese na internetskoj stranici ZG POTRES 2020. U agenciji Avenue nekretnine preporučuju i razgovor s predstavnikom stanara, koji će iskreno, bez skrivenih motiva, reći ima li oštećenja, plaća li se pričuva i kakvi su odnosi među suvlasnicima. Jedno od važnijih pitanja postalo je i koliko se smije intervenirati u tlocrt, a s obzirom na statiku zgrade.
JARUN, RAVNICE...
- Rađa se nova kultura, možda bi bilo bolje reći 'novi bonton'. Kupci proučavaju način gradnje i stanje zgrade čak i ako je građena poslije 2000-ih. Prodavateljima, pak, preporučujemo da eventualne štete poput popucalog knaufa ostave vidljivima jer potencijalne kupce zanima intezitet oštećenja, a sugeriramo im i angažiranje statičara kako bi imali relevantnu i stručnu ocjenu o stanju stana i zgrade. Imamo situacija i u kojima su potencijalni kupci plaćali statičara prije kupnje - kaže Branka Franičević.
Za centar, nastavlja, ima dosta upita. Potencijalni kupci spremni su dati za stan u centru oko 1500 eura po kvadratu, a za tavanski prostor od 500 do 1000 eura po kvadratu.
- Međutim, cijene još nisu na toj razini da bi se kupnja isplatila, a velik broj zgrada ovisi o obnovi. Stoga je ponuda takvih stanova u centru prilično skromna. Ipak, nekoliko je stanova u ponudi u širem centru grada, u zgradama koje nisu pretrpjele oštećenja u potresu, poput Kranjčevićeve, Jagićeve... S druge strane, traže se naselja poput Jaruna, Cvjetnog, Ravnica, Savice, Trešnjevke, Vrbani II, Vrbik, Trnje, Novi Zagreb - kaže i dodaje kako su nedavno prodali stan na Jarunu, gdje se cijene starogradnje kreću od 1800 do 2200 eura po kvadrtatu, a novogradnje su, nerijetko na nešto lošijim mikrolokacijama u kvartu, oko 3000 eura po četvrnome metru.
- Ako adaptacija tog stana iznosi do 500 eura po kvadratu, to je onda i dalje isplativo u usporedbi s novogradnjom. Upravo zbog takve 'logike' u posljednje vrijeme prodali smo stanove u zgradama iz 80-ih na Črnomercu i Jarunu. Uglavnom, ako je riječ s respektabilnoj zgradi s pričuvom koja nosi budućnost, kupci su zainteresirani - zaključuje Branka Franičević.
Tlocrt stana s oznakom nosivih i pregradbenih zidova kupcima je jako bitan, a spremni su se konzultirati sa statičarom, građevinarom ili arhitektom u slučaju da žele otvaranje prostorija i premještanje zidova, kaže M. Mataić Škugor iz agencije Opereta
AKTUALNA PONUDA
Od Križanićeve do Stenjevca
Proučavajući ponudu agencija za nekretnine sa stanovima za adaptaciju u Zagrebu, naišli smo na nekoliko zanimljivih ponuda. Od peterosobnog stana površine 215 kvadrata na drugom katu zgrade u Križanićevoj, čija je cijena 430 tisuća eura, do četverosobnog stana površine 85 kvadrata u suterenu zgrade na Maksimiru, za koji se traži 150 tisuća eura. Pronašli smo i oglas za stan od 63 kvadrata na četvrtom katu zgrade s liftom na Stenjevcu, koji je djelomično adaptiran prije nekoliko godina, a za koji se traži 123 tisuće eura.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....