Ovaj tjedan vodimo vas u jedan "običan obiteljski stan", koji je sve samo ne običan. Riječ je o renoviranom stanu mlade obitelji u zgradi sagrađenoj početkom 60-ih, smještenoj u mirnom susjedstvu s pogledom na kanal rijeke Zihl u švicarskoj općini Nidau. Projekt njegova preuređenja potpisuje arhitektonski studio BEEF sa sjedištem u Bratislavi.
"Stan je zadržao svoj izvorni, striktno podijeljen tlocrt. Prostor je organiziran u tri jasno definirane zone, međusobno povezane s dva unikatna elementa stolarije, izrađena po mjeri, koja interijeru daju vizualnu dinamiku i prozračnost. Tako je svaka zona dobila osebujan karakter, kombinirajući privatnost s otvorenom estetikom", opisuju autori projekta Rado Buzinkay, Andrej Ferenčík i Ján Šimko.
Jedna od posebnosti stana je otvor u zidu u obliku slova ‘O‘, koji omogućava pogled iz predsoblja u dnevnu zonu, čime se hodnik vizualno povećava, dok ‘rupa‘ istodobno poprima nekoliko funkcija: funkcionira kao namještaj za predsoblje i kao dio blagovaonskog stola.
Zanimljiv je i ‘portal‘ koji vodi iz dnevne u spavaću zonu. Ovdje najveću pažnju privlači umivaonik, nekonvencionalno postavljen izvan kupaonice, dodajući prostoru jedinstven i osebujan dizajnerski element.
"Ovaj pristup proširuje tradicionalno shvaćanje rasporeda stanova, nudeći otvoreniji protok između zona", pojašnjavaju arhitekti.
Ključni aspekt rasporeda je, kažu, pregled koji stvaraju oba otvora, povezujući predsoblje s dnevnim boravkom, kuhinjom i spavaćom sobom.
"To stvara glatku vizualnu vezu između funkcionalnih zona stana, pojačavajući osjećaj prozračnosti i otvorenosti", nastavljaju.
Zahvaljujući staklenim površinama i prozorima velikog formata u kuhinji i dnevnom boravku, cijeli dnevni prostor neprimjetno se povezuje s terasom s pogledom na kanal, omogućujući svjetlosti da teče cijelom dubinom interijera.
Kuhinja predstavlja središnju ulogu u obiteljskom životu, djelujući kao središte stana u kojem se društvene interakcije stapaju s praktičnošću. Središnji kuhinjski otok, kao žarišna točka prostora, služi ne samo kao radna površina već i kao prirodna točka okupljanja. Nadopuna tome je integrirana "crna kuhinja" - skriveni prostor u kojem se praktične kućanske potrebe mogu elegantno sakriti, održavajući minimalističku estetiku, čistoću i funkcionalnost bez narušavanja cjelokupnog dizajna.
Prirodno drvo i nježne neutralne boje, zajedno s akcentima bezvremenske vintage ružičaste i pastelno zelene, stvaraju skladnu i ugodnu atmosferu, dok čiste linije i topli tonovi promoviraju ugodno, ali moderno životno okruženje. Uočavaju se i neobični akcenti, kao što su ručke u obliku slova ‘X‘ i dvije vodoravne linije kontrastnih boja u različitim sobama, što pomaže u održavanju vizualnog dizajnerskog kontinuiteta u cijelom stanu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....