Kakvo je stanje na tržištu nekretnina mjesec dana nakon ulaska u Schengen i uvođenja zajedničke valute? Koje su promjene na tržištu nekretnina te očekuje li se veća potražnja stranih državljana za nekretninama kod nas i više preseljenja u Hrvatsku? Ta pitanja postavili smo u nekoliko agencija za nekretnine.
Budući da je naše tržište nekretnina i prije bilo vezano uz euro, uvođenje nove valute nije značajno utjecalo na njihove cijene, ali ulazak Hrvatske u schengenski prostor je, kako kažu u nekim agencijama, povećao interes stranaca za kupnju nekretnina. To se najviše osjeća u Istarskoj i Primorsko-goranskoj županiji. I na pograničnim područjima Istre.
Remax Centar nekretnina kao dio RE/MAX Europe mreže već dugi niz godina posluje kroz svoju mrežu partnera s brojnim inozemnim kupcima.
Najviše kupaca, ističu, imaju iz susjedne Slovenije, Austrije, Njemačke, Mađarske i Češke.
Osobna potreba
- Od ulaska u Schengen primjećujemo više upita od kupaca koji su voljni preseliti se u Hrvatsku. Odgovaraju im blizina, pogodna klima i odličan geografski položaj, posebice onima u susjedstvu - kaže Davorka Ukota iz Remaxova tima Umag.
Strancima je sada lakše obavljati transakcije u odnosu na prijašnje transakcije s tečajnom razlikom jer su za kupnju nekretnine u Hrvatskoj prije morali uplatiti iznos u kunama prema ugovorenom tečaju.
- Schengen je utjecao na tržište u smislu i time što ljudi iz bliže okolice brže dolaze u Hrvatsku jer više nema kontrole na granici. Veći interes za kupnju nekretnina nakon ulaska primjećuje se u pograničnim županijama, Istarskoj i Primorsko-goranskoj, gdje su nekretnine i prije kupovali većinom stranci - ističe Sandra Ritoša, agentica iz njihova porečkog ureda.
Dosad su najčešće strani kupci ulagali u nekretnine za osobnu potrebu, ali i za investiciju. Koristili bi nekretninu jedno vrijeme, a poslije bi je iznajmljivali.
Do 300.000 eura
- I dalje su izrazito tražene nekretnine u okolici Poreča i Rovinja, ali i na cijeloj zapadnoj obali Istre. Nijemci i Austrijanci pretežno kupuju i traže kuće koje imaju mir i privatnost te brojne dodatne sadržaje, a cijene takvih nekretnina počinju od 600.000 eura pa naviše.
Klijenti iz susjedne Slovenije uglavnom su do ulaska u Schengen kupovali apartmane i stanove prosječne vrijednosti oko 150.000 eura i uglavnom je bila riječ o obiteljima s djecom kojima nekretnina služi za odmor, ali u posljednje vrijeme dobivamo sve više upita u kojima traže nekretnine za život - objašnjava Davorka Ukota, te dodaje da Slovenci za život dosta traže nekretnine u Kaštelu i Kaldaniji.
Područja uz granicu su im izrazito atraktivna jer su samo 10-15 minuta udaljena od vrtića ili radnog mjesta.
Kupci iz Slovenije su tada, dodaje Ukota, voljni izdvojiti u prosjeku od 250.000 do 300.000 eura za nekretninu za obiteljski stan ili manju kuću, dvojni objekt ili u nizu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....