Adaptirala ga je, reorganizirala, uredila i, ukratko, praktički ni od čega napravila nešto fantastično
Početna ideja izgleda ovog stana nastala je kad su roditelji vlasnice prodali obiteljsku kuću, a ona je imala želju uzeti dio vrijednog namještaja koji joj je obilježio djetinjstvo i djevojaštvo te ga inkorporirati u svoj interijer
U samom centru Zagreba, u Zvonimirovoj ulici, smjestio se stan u čiji vas poseban interijer danas vodimo. Riječ je o trosobnom stanu u zgradi iz 1921. godine. Veličine je 100 četvornih metara, a u njemu živi četveročlana obitelj.
Već na samom ulazu u stan primjećujemo da su očuvana stara vrata i štokovi, vjerojatno iz originalnog uređenja stana. Interijer nam se na prvu čini zanimljiv, prepun detalja i dinamičan. Vlasnici nam pokazuju raspored koji je logičan i proizlazi iz svakodnevne upotrebe prostora. Lijevo od ulaza iz hodnika se dolazi u veliku dnevnu zonu s boravkom i kuhinjom koja gleda na Zvonimirovu ulicu i na dio Džamije odnosno zgrade HDLU. Kad iz istog hodnika krenemo desno, nailazimo na spavaće sobe i kupaonice, intimniji dio stana.
Vlasnici nam pričaju kako je počela njihova interijerska priča.
- Stan smo kupili prije 12 godina. Svidio nam se na prvu i krenuli smo s adaptacijom čiji projekt potpisuje arhitektica Marina Nardin. Znate kako to ide: rušenje zidova, prašina, majstori, puknuće cijevi... Sve što se i inače događa tijekom prosječne hrvatske adaptacije - smiju se i dodaju kako je pravi interijerski početak ove priče zapravo činjenica da su roditelji vlasnice prodali obiteljsku kuću.
- Kako je bila riječ o većoj kući prepunoj namještaja i raznih umjetnina, sestre i ja smo imale veliku želju ponijeti sa sobom dio namještaja. Ipak je riječ o vrijednim stvarima koje su nam obilježile život i brojnim uspomenama iz djetinjstva i djevojaštva - prisjeća se vlasnica.
I zaista, stan je prepun pravih vintage dragulja, očuvanih komada koji su sjajno uklopljeni u modernu priču stana te je na taj način postignuta autentičnost i svojevrsna eklektika koja ovaj stan izdvaja iz mora sličnih. U dnevnom boravku bijela cigla i tamnoplavi zid funkcioniraju kao sjajna podloga za brojna umjetnička djela. Na naše pitanje gdje su nabavljali trosjed i dvosjed, vlasnici se smiju.
- I to je iz roditeljske kuće, a s obzirom na to da imamo dvoje djece, već smo ih dva puta tapecirali. Postoji velika mogućnost da su neuništivi - smiju se, a mi primjećujemo kako drvo na podu ima prave, prirodne rupice i pukotine.
- Ako smo u nešto bili sigurni kod uređenja stana, to je da želimo baš ovakav parket. Radi se o Slavonskom hrastu koji se izvozi u Skandinaviju gdje se posebnom obradom dobiva ovakav „isprani/izlizani“ izgled. Postojala je opcija izabrati parket s ispunama u nepravilnostima, ali ovaj nam je bio posebniji - objašnjavaju.
Kuhinju i boravak vizualno odvaja zona blagovanja koju čini stol od trešnjina drva sa osam stolica. Stol je bajcan u tamniju nijansu kako bi bio u skladu s komodom. Stolice su također bajcane i pretapecirane kako bi bile u skladu s interijerom.
Kuhinja je jednostavna i funkcionalna, bijela, a otok je središte događanja.
- Jedan od dražih dijelova nam je zid za šaranje kredom koji smo sami obojili. Uvijek ga prigodno ukrašavamo i mijenjamo s obzirom na godišnja doba, blagdane i rođendane. Sad su to, naravno, božićni motivi - navode vlasnici.
Iz dnevne zone prelazimo u hodnik gdje se nalaze antikna komoda, stolić s dvije stolice i brojna umjetnička djela. U spavaćoj sobi pažnju privlači vintage ormar od punog drva sa staklima iza kojih je pamučna tkanina. Zanimljivo je da su ručkice ormara zapravo ključevi kojima se ormar može zaključati.
- Najdraži dio spavaće sobe su nam ove tri patkice na zidu. Kupili smo ih na medenom mjesecu u Italiji i baš su nam prirasle srcu - ističu vlasnici, a što se tiče drugih najdražih detalja u stanu, kažu kako gotovo svi imaju neku priču i svaki je poseban na svoj način.
Ipak bih istaknula zdjelu od kamena na kuhinjskom šanku koja je poklon od najboljeg kamenoklesara s otoka Brača, ujedno i dragog prijatelja. Uz to, brod na zidu je poklon od prijatelja koji znaju da volimo more i brodove - kažu.
Kad smo već kod najdražih stvari, vlasnica ističe još jednu.
- Najdraži komad u stanu mi je gusena samostojeća kada Devon i Devon s nogicama, koju najviše koriste djeca, ali doći ću i ja na svoje kad-tad - smije se vlasnica.
Dječja soba je pravo malo carstvo za dvije sestrice, a osim krevetića na kat, tu se smjestio i prostor za igru,te na povišenom dijelu ormari i klupice. Pohvaljujemo vlasnike za izbor tapete, uzorak je neuobičajen za sobu djevojčica, a lijepo se uklopio u cijelu priču.
- Tapeta je iz Londona, a riječ je o brendu Fabrics & Papers. Jako dobra stranica, divni motivi, a dostavljaju i uzorke - preporučuju vlasnici.
Vraćamo se u boravak kako bismo prokomentirali božićne dekoracije, pa pitamo vlasnike kako bi opisali božićnu priču u svom u interijeru.
Volimo Božić i blagdane, imamo veliku obitelj pa je to božićno okupljanje uvijek najdraže. Božićna priča nije samo bor, posebno nam je draga velika kugla na prozoru, a lampice, osim bora, idu i na zidove. Početak kićenja kreće s adventskim vijencem, iako godinama već recikliramo materijal i kupujemo samo nove svijeće. Osim bora, tu su božikovina koja asocira na Božić, čizmice na komodi, puno detalja koji se vade uoči Božića i cijeli stan se kiti - ističu, a nas zanima što im je najdraži dio Božića.
- Najdraže nam je kićenje bora jer u tome sudjelujemo svi, iako djeca postavljaju sve ukrase na donje grane pa mi nakon njih malo i preslagujemo, ha-ha-ha. Obavezno se slušaju Fantomi 'Sretan Božić svakome'. Malo se pleše, malo se pjeva i malo se kiti - smiju se, a mi ih pitamo postoji li u njihovoj obitelji neka božićna tradicija koju su prenijeli u svoj dom.
- Obavezna tradicija je sađenje pšenice na Svetu Luciju jer imamo puno Luca u obitelji te prije Božića tradicionalno odmjeravamo snage čija je ljepša - zaključili su vlasnici.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....