Kakvi se projekti izvode u Splitu?

EVO KAKVA JE PONUDA NEKRETNINA U DALMACIJI! Od POS-a do luksuznih stanova po cijeni i do 5000 eura za kvadrat!

Istražili smo što se sve gradi, po kojim se cijenama prodaju kuće i stanovi te što traže kupci koji su postali sve izbirljiviji i zahtjevniji prilikom kupnje

BEL ETAGE

Investitor Pulić&partneri sagradio je na Duilovu u Splitu luksuzan objekt od devet stambenih etaža sa 41 luksuznim stanom prosječne površine veće od 120 kvadrata. Ovaj je projekt podigao ljestvicu luksuznog stanovanja u Splitu, kako opremom tako i uslugom.

Naime, objekt ima i lobby sa 24-satnom recepcijom, fitness i wellness s vanjskim bazenom, sobe za najam... Cijene se kreću od 3000 do 5000 eura po kvadratu, a 85 posto već je prodano.

TRSTENIK 4 i 5

Južno od Poljičke ceste, na prostoru između dviju bolnicu, tvrtka Ora Mont nastavlja gradnju poslovno-stambenih objekata i podzemnih garaža. Lokacija je udaljena od trsteničke plaže oko 250 metara i glavne splitske šetnice uz more, a niz objekata prema istoku završit će stambeno-poslovnim neboderom koji će imati 18 katova. Ukupno je riječ o oko 170 stanova koji se prodaju po cijenama 2800 do 3000 eura po kvadratu.

POS - KILA 3

Dvije manje zgrade i dva nebodera od 14 katova s ukupno 206 stanova sagrađeni su u sklopu programa Društveno poticajne stanogradnje te je nedavno počelo useljavanje stanara. Stanovi su prodavani po cijeni od 1100 eura po kvadratu.

SESTRINICE SIROBUJA

Projekt gradi investitor iz Austrije (Razvoj projekta Sestrinice). Radi se o projektu sa 50-ak stanova na rubnom dijelu grada, za kupce srednje platežne moći, do 150.000 eura. Ovakvih projekata, na možda za nijansu boljim lokacijama, kronično nedostaje u gradu pod Marjanom.

Dok je zagrebačko tržište nekretnina u kriznim godinama radilo značajno veći promet nego veći gradovi na Jadranu, Split polako, ali sigurno uzima zamah i bilježi odlične brojke, čak i bolje od metropole.

Tako su, primjerice, cijene splitskih nekretnina značajno veće od zagrebačkih, pa je tako u prosjeku za isti iznos jedne kupoprodaje u Splitu, u Zagrebu potrebno napraviti dvije do tri. O karakteristikama splitskog tržišta i razlikama sa zagrebačkim, razgovaramo s Jasnom Biliškov Barun iz agencije Biliškov nekretnine, koja djeluje na području Zagreba i Dalmacije.

- Tržište nekretnina u Splitu puno je življe u posljednjih godinu i pol dana pa se može konstatirati blagi oporavak, kako kupoprodajama, tako i blagim povećanjem realiziranih cijena - kaže.

Potvrđuju to i zasad nepotpuni podaci Porezne uprave o broju ostvarenih kupoprodaja stambenih nekretnina i građevinskih zemljišta, ali i podaci tvrtke Burza nekretnina o cijenama, odnosno statistici baziranoj na realiziranim kupoprodajnim cijenama nekretnina.

Primjerice, u Splitsko-dalmatinskoj županiji tijekom 2014. prodano je 1712 stanova, tijekom 2015. godine 1617, a lani 1743 stana, što je vidljiv porast u odnosu na prethodne dvije godine. Također, 2014. je prodano 326 kuća, 2015. njih 297, a lani 340. Raste broj transakcija kada su u pitanju i građevinska zemljišta: 2014. ih je kupljeno 1098, 2015. godine 1007, a lani 1309.

RAST CIJENA

- Iako podaci za 2015. i 2016. nisu sto posto potpuni, neće biti nekih značajnih odstupanja. Moram priznati da su me osobno ovi podaci iznenadili jer je, primjerice, u 2012., kada nije bilo upita ni kupaca, prodano 1867 stanova, što je nekoliko desetaka više nego prema podacima za 2016., koja je bila daleko najbolja u poslovanju od 2008. godine. Nemam neko racionalno objašnjenje, osim da se značajno više prodavatelja i kupaca obraća agencijama - kaže.

Nadalje, prema Burzi nekretnina, u 2015. je prosječna realizirana cijena stana u Splitu iznosila 1883 eura po kvadratu, a 2016. godine 1910 eura po kvadratu.

- Promatramo li cijene i njihova kretanja u posljednjih 10-ak godina, razlika između zagrebačkog i splitskog tržišta je velika. Dok su se u Zagrebu cijene od 2009. do 2012. strmoglavile i te 2013. i 2014. dosegnule dno, u Splitu nikad nisu ni doživjele tako drastičan pad. Rijetki su prodavatelji koji su se prilagodili novonastaloj situaciji, a činjenica je da su realizirane cijene nekretnina bile i do 30 posto niže od oglašavanih koje se mogu vidjeti na raznoraznim portalima - kaže.

KUĆE UZ MORE

Što se tiče ponude, dodaje, lako je zaključiti da je mnogobrojna, međutim vrlo je malo kvalitetnih projekata koji će zadovoljiti omjerom lokacije, kvalitete i cijene. Isto tako, kronično nedostaje novogradnje unutar gradskog prstena za građane srednje platežne moći, recimo do 150.000 eura. Tražene su cijene, kaže, još nerealno visoke, iz čega proizlazi da je velik broj neozbiljnih prodavatelja.

S druge strane, ima jako puno kupaca, ali su, za razliku od prethodnih godina, puno oprezniji i izbirljiviji kod kupnje. Domaći uglavnom traže već nekretnine kojima rješavaju stambeno pitanje, i to već spomenutih 150.000 eura, pa mnogi u nedostatku sredstava za kupnjom stana unutar gradskog prstena odlaze u prigradska naselja Solin, Kaštela ili južno prema Omišu.

Ipak, ima i onih domaćih kupaca koji žele ulagati u nekretnine s turističkim potencijalom kao što su apartmani u centru ili kuće uz more. Posljednjih nekoliko godina tražena su građevinska zemljišta na padinama Mosora ili Biokova s pogledom, na kojima se mahom grade luksuzna zdanja.

- Strani kupci , pak, traže manje obiteljske kuće blizu mora čije cijene ne prelaze 500 tisuća eura, ali naiđe i pokoji kupac dubljeg džepa - kaže.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
31. prosinac 2024 07:14