Sve je počelo još 2010. kad smo, prvi put, moj sin i ja s mojim tastom došli na njegovo imanje od 11.000 kvadrata i pekli kobasice, držeći ih na štapiću uz logorsku vatru. Kad mi je tast rekao da je na mjestu na kojem se nalazimo nekoć davno bila kućica njegova nona u kojoj bi se odmarao za vrijeme radova u vinogradu i ispaše, očaran mirom i tišinom, sinula mi je ideja da napravimo neku kolibu i roštilj za povremeno uživanje. Već iduće godine kupili smo i samostalno postavili prvu kućicu. Majstor Bepo sazidao nam je kameni kamin i popločio terasu kamenim škrilama, kupili smo masivni hrastov stol s klupama, i tada nam se činilo da je to - to, prepričava nam vlasnik Robinson House Istra, drvene kuće namijenjene robinzonskom smještaju u blizini Vižinade u Istri.
S početnim radovima na prvoj kućici, nastavlja, roditelji njegove supruge počeli su sa sadnjom maslina, voćki i pripremom zemlje za sadnju sezonskog povrća. Prvotna ideja bila je da objekt bude za njih, no kako su se potrebe za komforom povećavale, a ideje nizale, postali su svjesni lokacije, izoliranosti i tišine, koja je idealna za robinzonski turizam. Zatim je uslijedila i gradnja druge kućice, koja je svojim sadržajima upotpunila cijelu priču.
Robinson House Istra okružena je maslinikom, vinogradom, šumom i pašnjakom te udaljena od prvog sela 600 metara. Prva je kućica, površine 16 kvadrata, "noćna", opremljena s dva bračna kreveta, komodom, ormarom i noćnim ormarićem, dok druga od 12 kvadrata ima mali toalet i kuhinjsku komodu s kompletnim priborom za kuhanje, trosjed i hladnjak. Na natkrivenoj terasi je ljetna kuhinja s kaminom i plinskim štednjakom, postavljenim na ručno izrađenim drvenim kolicima. Neizostavan dio namještaja je i klupa od paleta. Tijekom ljetnih vrućina, osvježenje se može pronaći ispod vanjskog tuša izvedenog od bačve, ili na mrežastim ležaljkama u šumici. Djeca se, pak, mogu zabaviti na ljuljačkama, toboganu, uz pikado...
Kuća je opremljena smart TV-om, radijem i bežičnim internetom, a ima podzemni rezervoar za skupljanje kišnice i podzemnu septičku jamu. Filter za vodu napravljen je na stari način, od slojeva vapnenca i ugljena, a postavljen je i fotonaponski sustav električne energije.
- Kako mi je cijeli projekt bio svojevrsni izazov, a ujedno i hobi, osmišljavao sam, crtao, informirao se i realizirao ideju za idejom posljednjih gotovo 10 godina. Želja mi je bila da sve što mogu uradim sam, a bila je to i najisplatljivija varijanta - kaže vlasnik, dodajući kako su tu bile i ideje supruge, a u pomoć su mu uskakali tast, tata, brat... Radili su polako, smišljeno i planski, pokušavajući unijeti dio osobnosti u projekt. Koristili su samo prirodne materijale, drvo i kamen. U kuću danas uglavnom dolaze Nijemci, Austrijanci i Talijani, uživajući u plodovima na imanju, od povrća iz vrta do trešanja, jabuka, kupina...
Više na: Robinson House Istra,
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....