U Bakačevoj ulici, koja od središnjega zagrebačkog trga vodi do katedrale, tvrtka Projekt Bakačeva poduzetnika Luke Rajića rekonstruirala je neoklasicističku zgradu na broju 3. Ovih je dana skinuta skela od obnove i kuća je zasjala u svoj svojoj raskoši, ali je neke iznenadila moderna nadogradnja na vrhu, ostakljeni kat, što je odmah izazvalo polemiku.
Zgrada je zapravo nova, jer je većim dijelom replika. Njezino pročelje izgleda kao što je bilo, sačuvan je tek dio fronte koja je bila u lošem stanju. Novost je i da ima uvučenu nadogradnju na vrhu, u odnosu na ovo što je bila u originalu. Nadogradnja je danas već izazvala komentare struke i građana na društvenim mrežama. Neki su napisali da je "lijepo obnovljena, ali šteta da se dodatni kat nije bolje riješio", većina je doduše bila negativna i rekla da se taj dio ne uklapa najbolje.
- Kat je šaka u oko - komentirali su.
No bilo je i onih koji su napisali da je napokon Zagreb krenuo u smjeru Beča koji ima mnoge nadogradnje na starijim zgradama. Arhitekta Igora Franića, autora obnove ove zgrade, danas nismo dobili za komentar, ali radi se o stručnjaku koji je autor Muzeja suvremene umjetnosti u Zagrebu i profesor na Arhitektonskom fakultetu.
Podsjetimo, Luka Rajić je uspio nakon desetak godina objediniti cijelu četverokatnicu u Bakačevoj s uličnim lokalima pod vlasništvo svoje tvrtke. Nekoć je ovdje imao samo stan na zadnjem katu u kojem je sa svojom bivšom suprugom i sinovima živio u 2000-ima. U vlasništvu svoje tvrtke, ima sad cijelu četverokatnicu u Bakačevoj, te pripadajuće lokale.
Vrijedna zgrada na aktualnoj lokaciji, zanimljivo, bila je nesigurna za život još prije potresa. Sve je bilo u redu, dok susjedi nisu išli u rekonstrukciju susjedne zgrade, tadašnjeg Varteksa, a danas Müellera. Ta je rekonstrukcija, kako smo već ranije pisali, napravila gadnu štetu Bakačevoj zbog klizišta tla, čime su pukli svi unutarnji zidovi. Zgrada od tada nije obnovljena, a Rajićeva tvrtka malo po malo je kupovala sve stanove te zgrade, pa 2019. i lokale koji su bili u vlasništvu države. Potres 2020. samo je naštetio dodatno zgradi.
Radovi su počeli sa svim nužnim dozvolama, a u početku se nastojalo spasiti pročelje. Ta zgrada nije bila zaštićeni spomenik kulture, ali je dio zaštićene povijesne cjeline Zagreba. U prizemlju se još izvode radovi. Prema gruboj procjeni ova zgrada od oko 500 kvadrata vrijedi kao nekretnina oko 3,5 milijuna eura.