Ulaskom umjetne inteligencije u naš svakodnevni život mnogo se toga mijenja - doslovno na dnevnoj razini. Brojni AI pomagači u raznim aplikacijama nude nam odgovore na razna pitanja, od toga što da pogledamo u kinu do kompliciranih matematičkih izračuna.
S druge strane, rad uz pomoć umjetne inteligencije na mnogim poljima širi horizonte, rezultirajući posve originalnim i neočekivanim radovima. To posebno do izražaja dolazi kad su u pitanju vizualna rješenja, koja nas često ostave bez daha. Dobar su primjer radovi španjolskog arhitekta Carlosa Bañona Blazqueza, čija kreativna rješenja potpomognuta umjetnom inteligencijom uistinu pomiču granice.
Carlos Bañon Blazquez jedan je od osnivača udruženja Subarquitectura Architects Spain, izvanredni profesor arhitekture i održivog dizajna na Fakultetu tehnologije i dizajna u Singapuru i jedan od osnivača tvrtke AirLab @SUTD. Oni koji prate njegov rad na društvenim mrežama tvrde da vizuale generirane umjetnom inteligencijom vidi kao moćne izvore inspiracije, potičući arhitekte da se odmaknu od tradicionalnih pravila i urone u neistražene mogućnosti dizajna.
Sam Blazquez o svojem iskustvu rada s umjetnom inteligencijom navodi: ‘Više ne slijedimo samo stara pravila, već stvaramo nova. Kao da smo kreirali novu dimenziju igrališta za vlastitu maštu, zbog čega se budućnost čini puno bližom nego prije.‘
Da je tome uistinu tako, možete se osvjedočiti na vlastite oči izborom Blazquezovih radova, koje ovaj arhitekt dijeli na društvenim mrežama. Nama su za oko zapela nevjerojatno maštovita rješenja sportskih objekata koja povezuju funkciju s prirodom, čime autor postiže bajkovite objekte uklopljene u okoliš.
‘Umjetna inteligencija će učiniti više od transformacije naših uloga i djelokruga rada kao arhitekata. Učinit će naše zgrade boljima, pomažući nam da razumijemo složene izbore koji stoje iza procesa projektiranja‘, tvrdi Blazquez. ‘U ovom krajoliku, naša uloga kao arhitekata će se razvijati. Uz AI postajemo i kreatori i pronicljivi kustosi. Naš se zadatak razvija u prolazak kroz brojne opcije generirane umjetnom inteligencijom kako bismo identificirali one koje istinski odgovaraju našem arhitektonskom etosu i intuiciji.‘
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....