U zagrebačkom kvartu Vrbani uređen je uredski prostor Superologyja, inovativne tech kompanije. Jedan od ključnih zahtjeva novog ureda bio je ispreplesti prostor i kulturu koja propagira otvorenost, transparentnost i izravnost, ali i omogućuje mjesto za privatnost i fokusirani rad, što je dovelo do kreativne sinergije s agencijom Brigada koja potpisuje koncept i dizajn ureda. Iako su pandemija, rad na daljinu i hibridni rad djelovali kao katalizator globalnih promjena u radnim navikama i organizaciji uredskih prostora, IT industrija takve načine rada poznaje, promiče i živi već više od desetljeća.
Ured se sastoji od ulaznog lobija s recepcijom, radnog dijela sa sobama za fokusirani rad timova, velikih, srednjih i manjih soba za sastanke (fizičke, online ili hibridne), velikog zajedničkog prostora s kuhinjom, blagovaonicom, caféom koji je spojen na vanjsku terasu te servisnih i neformalnih prostora za timski rad, odmor, alternativni rad i slično. Specifičnost ovog relativno velikog uredskog prostora je u tom da se u cijelosti nalazi na jednoj etaži površine cca 1.600 metara četvornih te je koncipiran i organiziran kao svojevrsni "grad u gradu" sa svojim pripadajućim "avenijama" (glavne komunikacijske veze), "ulicama i trgovima" (proširenja na spojevima manjih komunikacija), "kvartovima" (različite zone timskih radnih prostora), "parkovima" (zeleni otoci i terasa) i "town hall" vijećnicom u kojoj se održavaju sastanci svih zaposlenika... građana.
- Prilikom početnih faza analize načina poslovanja, poslovne kulture, želja, potreba i ograničenja kompanije, mapirali smo i definirali ključne frikcije u sadašnjem korištenju prostora i organizaciji ureda. Nizom bihevioralnih analiza navika korištenja prostora u suradnji s psiholozima te raznih radionica i dizajn sprinteva s klijentom, osmislili smo koncept koji je jedinstven za njihovu poslovnu kulturu i koji jasno odgovara upravo njihovim sadašnjim, ali i budućim potrebama. Osnovna razlika u odnosu na većinu sličnih ureda tehnoloških kompanija je izostanak open space prostora koji se pokazao kontra-produktivnim za njihove specifičnosti rada. Umjesto toga, projektirali smo niz većih i manjih fizički zatvorenih prostorija za timski rad koje su u isto vrijeme međusobno vizualno spojene ne samo staklenim frontama prema hodnicima, već i djelomičnim ostakljenjem pregradnih zidova čime se razbija osjećaj izolacije unutar ureda. Iako zaposlenici imaju mogućnost rada od kuće, velika većina njih puno češće bira dolazak u ured zbog mogućnosti za miran rad unutar timskih soba, ali i druženja s kolegama u formalnim ili neformalnim okupljanjima u nizu alternativnih zona poput kuhinje, café bara, terase, manjih prostorija za suradnju i slično. Produktivnost u zvučno izoliranim sobama tijekom fokusiranog rada je znatno veća od rada u open space prostoru, a timski rad se odvija prema specifičnostima i željama pojedinih timova unutar manjih ili većih soba, otvorenih ili zatvorenih, s visokim ili niskim sjedenjem, kaučima ili ergonomskih stolicama, u interijeru, nenatkrivenom ili natkrivenom prostoru terase – objašnjava nam koncept ureda Damjan Geber iz Brigade.
Uredski prostor je prvenstveno osmišljen da podržava hibridni način rada (kombinacija rada od kuće i iz ureda) te da omogućuje niz različitih prostora za rad ovisno o vrsti rada (timski ili individualan), navikama i potrebama pojedinog zaposlenika, ali i različitim osobnostima ili dobnim skupinama. Također, korištenjem naprednih sustava kontrole rasvjete, grijanja i hlađenja regulira se potrošnja energije, a činjenica da timovi rade u prostorijama s individualnom kontrolom mikroklimatskih uvjeta znatno smanjuje općenite gubitke energije.
- Glavna specifičnost ovog ureda nije možda na prvu pretjerano atraktivna, ali je s funkcionalne strane izuzetno bitna. Radi se o horizontalnoj organizaciji radnog prostora velikog kapaciteta. U pravilu su rijetki prostori koji na jednoj etaži mogu udomiti ovoliki broj zaposlenika te se neminovno dijele po različitim etažama što ograničava komunikaciju među timovima i osjećaj ravnopravnosti. Organizacijom prostora poput 'grada unutar grada' u kojem smo inspirirani urbanizmom Barcelone ili Buneos Airesa koji zakošenim uglovima pretvaraju dosadna raskršća u male trgove odrezali uglove sobama i otvorili vizure koje spajaju sve dijelove ureda te stvaraju mala proširenja za namjerne ili slučajne susrete i usputne interakcije među zaposlenicima. Jedan zabavni detalj je skrivena soba za sastanke u koju se ulazi pomicanjem jedne od knjiga na polici biblioteke koja krije prolaz do sobe. Unutrašnjost sobe je dizajnirana poput speakeasy bara iz prohibicijskih vremena a partneri i posjetitelji iz drugih tvrtki grupacije završe radni posjet upravo u ovoj sobi te donesu poklon iz svojih zemalja koji nadopunjuje kolekciju na policama – zaključuje Geber.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....