I problem je riješen...

5 trikova za kuhanje savršeno mekog i idealno tvrdog kuhanog jajeta

Ako ste među onima koji se pri otvaranju jaja uvijek iznenade kao djeca kad otvaraju ono malo čokoladno s igračkom u sredini, ovi savjeti će vam dobro doći

Premda bismo pomislili kako nema ništa lakše nego skuhati jaje, eh, prevarili biste se. Naime, premda je to jedna od onih stvari koju prvu naučimo kad je kuhanje u pitanju, mnogi čak i godinama poslije ne znaju koliko je zapravo potrebno kuhati ga da dobijemo savršeno mekano ili, pak idealno kuhano jaje. Međutim, ako ste pomislili kako je suština u samo jednom triku, opet biste se prevarili - više je faktora koji na to utječu, pa je najbolje da se s njima upoznate ako ste među onima koji se pri otvaranju jaja uvijek iznenade kao djeca kad otvaraju ono malo čokoladno s igračkom u sredini....

1. PROVJERITE LJUSKU

Prije nego što stavite kuhati jaja obavezno provjerite je li im ljuska možda negdje oštećena. Naime, i najmanje puknuće kod visoke će se temperature dodatno raširiti te će jaje iscuriti kroz ljusku i završiti u vodi.

image
Unsplash

2. TEMPERATURA JAJA

Premda to nije uvijek moguće, idealno bi bilo držati jaja na sobnoj temperaturi. Tako ih, naime, neće šokirati ni hladna, a ni topla voda. Alternativno, nekih sat vremena prije kuhanja, izvadite onaj broj jaja koji mislite kuhati. I da, trik s mlazom vruće vode na jajima iz hladnjaka nikako ne bismo savjetovali iz prethodno navedenog razloga - mogućeg puknuća ljuske.

3. TEMPERATURA VODE

Jaja se uvijek kuhaju u hladnoj vod, a kad voda dođe do točke vrenja, mjerite vrijeme kuhanja koje želite za meka (3 minute) odnosno tvrdo kuhana jaja (10-12 minuta). Na tu temu više smo vam pisali ovdje. Mnogi kuhari već kad voda zavrije gase vatru na štednjaku i ostavljaju jaje u kipućoj vodi da se dodatno lagano kuha, odnosno pomalo hladi. Slavni Heston Blumenthal jedan je od njih. On, naime savjetuje da se jaje kuha u manjem loncu u hladnoj vodi na najjačoj temperaturi. Kad voda provrije, lonac se miče s vatre i pusti da se jaja termički obrade točno 6 minuta. Pogledajte.

4. KORISTITE ŽLICU

Prilikom stavljanja jaja u lončić zna se dogoditi da ono nehotice lupi o dno posude i razbije se. To ćete najlakše izbjeći ako koristite jušnu žlicu kako biste ga nježno odložili u lonac.

5. SOL, LED I GULJENJE JAJA

Žličica soli u vodi u kojoj ćemo kuhati jaja pomaže da se jaja lakše gule, baš kao i stavljanje jaja na led nakon kuhanja. Sve to, naravno, možemo izbjeći ako umjesto svježih jaja za kuhanje koristimo ona koja smo kupili prije tjedan dana. Uostalom, vjerojatno ste i sami nekad, pri teškom guljenju jaja, čuli komentar svoje mame ili bake kako su jaja tada sigurno svježa.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
12. studeni 2024 09:02